گلایه معاون تفریحی سابق/افزایش روابط فرهنگی ایران و شیلی

[ad_1]

براساس خبرهای موجود، در این هفته از موزه مدرس خبر رسید که پرونده پرسنلی مستوفیان یکی از قاتلین شهید مدرس و رئیس وقت شهربانی کاشمر توسط مجموعه‌دار خصوصی به موزه مدرس اهدا شد.

محسن افتخاری ضمن اعلام این خبر به خبرنگار مهر گفت: در نظر داریم تا این پرونده و سند را دهم آذر ماه امسال در هشتادمین سالگرد شهادت ایشان برای اولین بار رونمایی کنیم. در این پرونده تمام اطلاعات مربوط به این شخص،موافقت با درخواست برگشت او به ارتش و… موجود است. تفاوت این پرونده در آن است که اگرچه آن زمان پرونده قضایی مستوفیان منتشر شده بود اما این پرونده مربوط به اطلاعات پرسنلی اوست که هیچ کجا از آن رونمایی و تا کنون دیده نشده است.

افتخاری بیان کرد: در کنار این اثر، مدارک دیگری نیز به دست آورده ایم از جمله روزنامه هایی که در سال ٣١ به موضوع شهادت و برگزاری دادگاه قاتلان شهید مدرس پرداخته‌اند و یا روزنامه هایی که از واژه شهید استفاده کرده بودند.

دو اتفاقی که معاون تفریحی سابق انتظارش را نداشت

این هفته مهمترین جابه جایی در حوزه معاونت تفریحی سازمان میراث فرهنگی رخ داد. مراسم تودیع مرتضی رحمانی موحد معاون سابق تفریحی سازمان میراث فرهنگی و معرفی محمد محب خدایی معاون تفریحی جدید با حضور رئیس سازمان میراث فرهنگی در سالن اجتماعات سازمان میراث فرهنگی برگزار شد.

در این برنامه مرتضی رحمانی موحد معاون سابق تفریحی گفت: انتظار دو اتفاق را در این سازمان نداشتم. یکی از این اتفاقات دهم بهمن سال ۹۲ افتاد که آقای نجفی به عنوان رئیس سازمان استعفا داد. اتفاق دیگر در روز ۳۱ تیر ۹۶ بود.

رحمانی موحد که در این برنامه بغض کرده بود گفت: من فکر می کنم که لازم باشد بیشتر به موضوعات اخلاقی در کار بپردازیم. بهتر است طوری عمل کنیم که بتوانیم پاسخگوی وجدان خود باشیم. همچنین دعا می کنم که در دولت دوازدهم شاهد تودیع و معارفه دیگری در سطح رئیس سازمان میراث فرهنگی نباشیم چون ثبات و پایداری رمز موفقیت تمام تلاش ها است.

رحمانی موحد که چندی پیش توسط زهرا احمدی پور رئیس سابق سازمان میراث فرهنگی تودیع شده بود اکنون بر اساس حکم غلام حیدر ابراهیم بای سلامی مدیرعامل هلدینگ تفریحی تامین به عنوان عضو هیئت مدیره در شرکت سرمایه گذاری ایرانگردی و جهانگردی معرفی شد.

در این مراسم تعدادی از نمایندگان بخش خصوصی و جوامع تفریحی حضور داشتند.همچنین هادی قره سیدرومیانی مدت کوتاهی پیش از این سرپرستی معاونت تفریحی را بر عهده داشته است.

مرمت دروازه اصلی ارگ بم تا اواخر مهرماه به اتمام می‌رسد

از استان کرمان نیز این هفته خبر رسید که درحال حاضر مرمت دروازه اصلی ارگ بم که از ابتدای سال جاری آغاز شده بود در مرحله نهایی است به طوری که هم اکنون مرمت طبقه اول آن رو به اتمام است.

درحال حاضر مرمت طبقه اول دروازه اصلی به اتمام رسیده به طوری که هم اکنون درب چوبی شکیلی بر اساس طرح و نقشه های قبلی و با اندکی تغییرات ساخته شده که به زودی نصب خواهد شد و پروژه مرمت دروازه اصلی تا اواخر مهرماه سال جاری به اتمام می رسد.

«کاشی ماندگار» بر سردر خانه محمدعلی سپانلو نصب شد

روند نصب کاشی های ماندگار نیز همچنان ادامه دارد تا جایی که این هفته کاشی ماندگار بر سردر خانه محمدعلی سپانلو شاعر و مترجم معاصر با حضور مهدی اخوت دوست قدیمی و وصی او نصب شد. این کاشی به‌پاس خدمات ارزشمند این شاعر بزرگ و معرفی هرچه بهتر او روز گذشته طی مراسمی نصب شده است.

محمدعلی سپانلو شاعر، منتقد ادبی و مترجم معاصر ۲۹ آبان ۱۳۱۹ در تهران متولد شد و در طول عمر ۷۵ ساله خود علاوه بر ترجمه آثار مختلف و سرودن اشعار بی‌نظیر در چند فیلم سینمایی نیز به ایفای نقش پرداخت.

افزایش روابط فرهنگی ایران و شیلی

رئیس سازمان میراث‌فرهنگی هم که به تازگی ایرانگردی های خود را شروع کرده پس از سفر به یزد این بار به زنجان رفت و قرار است در روزهای آینده سفری به سمنان داشته باشد اوا در دیداری با سناتور خیدو خیراردی معاون مجلس سنای شیلی که این هفته انجا شد بر تعمیق روابط بین دو کشور ایران و شیلی تأکید کرد و گفت: روابط فرهنگی علاوه بر نزدیکی دولت‌ها، باعث نزدیکی ملت‌ها می‌شود.

او با اشاره به اینکه سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و تفریحی ترکیبی از اقتصاد و فرهنگ را در خود جای داده است، تصریح کرد: سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران بر گسترش روابط تجاری، سیاسی و فرهنگی با همه کشورها است و در این میان برای کشورهای آمریکای لاتین اهمیت زیادی قائل هستیم.

همچنین در این دیدار سناتور خیدو خیراردی معاون مجلس سنای شیلی در این دیدار با اشاره به اینکه از مشاهده تصویر واقعی ایران شگفت‌زده شده است، گفت: ایران دارای سابقه تاریخی بسیار باشکوهی است و به‌همین دلیل ارتباط به این کشور برای ما اهمیت دارد.

استفاده از صنایع‌دستی در هتل‌ها ضابطه‌مند شود

پس از آنکه نمایشگاه بین المللی صنایع دستی تمام شد و یکی از طراحان خانه ایرانی در این نمایشگاه که وسایل خانه را با صنایع دستی تجهیز کرده بود پیشنهاد کرد هتلداران نیز از این طرح استفاده کرده و هتل ها را مجهز به صنایع دستی کنند، رئیس جامعه هتلداران گفت: باید برای استفاده از صنایع‌دستی در هتل‌ها با همکاری سازمان میراث فرهنگی، ضابطه‌ای نوشته شود که با استانداردهای هتلداری همخوانی داشته باشد.

جمشید حمزه‌زاده گفت: این موضوع هنوز به صورت کامل بررسی نشده و هفته آینده با هیات مدیره جامعه در این باره نیز صحبت خواهیم کرد. اما به صورت پراکنده برخی از هتل‌ها از صنایع‌دستی در لابی و یا اتاق‌های هتل استفاده می‌کنند برای اینکه چنین اقدامی از صفر تا صد به‌درستی انجام گیرد باید ضوابطی نوشته شود.

ایشان ادامه داد: برخی از هتلداران سعی می‌کنند که از تابلوهایی با تصاویری از دیدنی‌های تفریحی و یا تابلوهای سنتی روی در و دیوار هتل و اتاق استفاده کنند برخی از آن‌ها از فرش و گلیم در راهروها و یا اتاق بهره می‌برند و یا فرش دستباف در لابی پهن می‌کنند اما استفاده از این نوع تجهیزات مستلزم آن است که ضوابط آن را مشخص کرده و به هتل‌ها ابلاغ کنیم تا از روش‌های سلیقه‌ای جلوگیری شود. اما هنوز چنین کاری نشده است.

چهار نمایندگی جدید اطلاع رسانی تفریحی اضافه می شود

مدیرعامل کانون جهانگردی و اتومبیلرانی ایران گفت:چهار نمایندگی جدید تعیین تکلیف شده اند تا به تعداد نمایندگی ها اضافه شود البته این افراد باید در کمیته ای مورد بررسی قرار گیرند.

دومین گردهمایی نمایندگان اطلاع رسانی تفریحی ایران در خارج از کشور با حضور مدیران تفریحی اصناف، دفاتر و فعالان این صنعت و نمایندگانی از وزارت خارجه ۱۲ تا ۱۶ شهریور ماه در کرمان برگزار می شود.

پیرو برگزاری این گردهمایی نشست خبری در کانون جهانگردی و اتومبیلرانی ایران در سالن اجتماعات کانون اتومبیلرانی برگزار شد و مرتضی حاجی مدیرعامل کانون جهانگردی و اتومبیلرانی ایران گفت: ۱۸ نمایندگی اطلاع رسانی خارج از ایران داریم که به صورت مشترک بین کانون و سازمان میراث فرهنگی فعالیت می کنند و به لحاظ قانونی ارتباط و قرارداد همکاری با کانون دارند اما به لحاظ همکاری سیاست های سازمان را برای جذب گردشگر خارجی در کشور محل اقامت خود دنبال می کند. این نمایندگان وابسته به جایی نیستند بلکه افراد با انگیزه ای هستند که خودشان در حوزه تفریحی فعالیت می کنند و با شناختی که دارند برای معرفی ایران قدم برمی دارند و با نظر معاونت تفریحی از سال ۹۳ کار خود را شروع کردند بنابراین ماموریت اصلی آنها عمدتا معرفی دیدنی های تفریحی ایران برای جذب گردشگر، شناسایی موانع احتمالی، تلاش برای جذب سرمایه گذاران و معرفی آنها به مراکز تصمیم گیر است. همچنین به بازاریابی  و فروش صنایع دستی، ایجاد فروشگاه صنایع دستی و برپایی نمایشگاه های تفریحی در کشور محل اقامت شان کمک می کنند.

ایشان گفت: در طول زمان ایجاد این نمایندگی ها یک گردهمایی برگزار شد تا انتقال تجربه ها و مشکلات و موانعی که برای جذب گردشگر خارجی در هر کشوری وجود دارد مورد بررسی قرار گیرد. در همایش دوم نیز به این موضوع می پردازیم، همچنین موضوع دیگر شناسایی فرصت های سرمایه گذاری در کرمان است. چهار نمایندگی جدید تعیین تکلیف شده اند تا به تعداد نمایندگی ها اضافه شود البته این افراد باید در کمیته ای مورد بررسی قرار گیرند ما منتظر رای نهایی آن کمیته در مورد نمایندگان جدید هستیم.

[ad_2]

سایت منبع

It's only fair to share...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedInShare on Tumblr