«گشت و گذار ایرانیان در طبیعت» به نمایش گذاشته شد

[ad_1]

براساس آخرین خبرها به نقل از روابط عمومی کاخ گلستان، مسعود نصرتی مدیرکاخ گلستان گفت: این نمایشگاه با همکاری معاونت میراث فرهنگی، اداره کل موزه ها، پژوهشگاه سازمان میراث فرهنگی، مجموعه میراث جهانی کاخ گلستان و ایکوم برگزار و با حضور هنرمندان، اساتید دانشگاه و پژوهشگران ۲۴ شهریور افتتاح می شود.

ایشان گفت: برای نخستین بار موضوع مهم فرهنگی تاریخی «گشت و گذار رفتن ایرانیان در طبیعت» در قالب آثار هنری و پژوهشی در نمایشگاه «گلگشت ایرانی» به نمایش گذاشته می شود. در فرهنگ ایرانیان این سنت  ۳ هزار سال قدمت دارد و همواره توسط هنرمندان به تصویر کشیده شده است از نخستین مراسم سیزده بدر رفتن تا گلگشت های شاد و فرح بخشی که توسط غلامان برای پادشاهان تدارک دیده شده بود به همراه مراسم هایی که تا به امروز ادامه دارد را می توان در این رویداد بزرگ هنری مشاهده کرد.

مدیر پایگاه میراث جهانی کاخ گلستان اظهار کرد: در نمایشگاه “هنر گلگشت ایرانی”  در نوع خود بی سابقه است و برای نخستین بار از سه منظر آثار تاریخی، هنرمعاصر و پژوهش های علمی ، آیین کهن گشت و گذار و به طبیعت رفتن ایرانیان به نمایش درمی آید.

فریار جواهریان دبیر نمایشگاه «گلگشت ایرانی» گفت: این نمایشگاه از ۳ بخش تشکیل شده است بخش نخست به نمایش آثار مینیاتور، عکس های تاریخی عکسخانه ناصرالدین شاه، باغ فرش ها، هنرهای صناعی، نگاره های مرقع گلشن از موزه های مختلف کشورمان اختصاص دارد که این آثار از میان مینیاتورهای گنجینه کاخ موزه گلستان، عکس های آلبوم های ناصری، نگاره های گنجینه موزه هنرهای معاصر و همچنین آثار گنجینه موزه رضا عباسی انتخاب شده است.

ایشان تصریح کرد: در بخش دوم نمایشگاه آثار ۲۱ هنرمند معاصر و بنام ایرانی مانند منیر فرمانفرمایان، پویا آریانپور، علی اکبر صادقی، فرح اصولی، ژیلا پیکاک، فریده لاشایی، ابولقاسم سعیدی، گیزلاوارگا سینایی، قاسم حاجی زاده، بتول شوقی، کامبیز صبری، پرویز کلانتری، فرشید مثقالی، نوریمان منوچهری فر، آلکساندرا اچکینه، گلاره کیازند، کامبیز صفاری، نیوشا توکلیان، مینا بزرگمهر و هادی کمالی مقدم در قالب آثار نقاشی، عکاسی، چیدمان برگرفته از مفهوم گلگشت ایرانی به نمایش گذاشته می شود.

جواهریان از رونمایی ۲ کتاب نفیس «باغ ایرانی» و «گلگشت ایرانی» در حاشیه این نمایشگاه خبر داد و اظهار کرد: کتاب نخست به معرفی باغ های تاریخی و کتاب دوم به پژوهش های انجام شده در زمینه گشت و گذار ایرانیان در طبیعت و معرفی آثار هنری خلق شده توسط هنرمندان به نام کشور در این زمینه اختصاص دارد. در بخش سوم این رویداد بزرگ هنری نتایج پژوهش ها در قالب مقالات تخصصی از پژوهشگران  بنام در زمینه های باستان شناسی، معماری، شهرسازی، پژوهش هنر در زمینه نگارگری، کاشی کاری و ادبیات فارسی چاپ شده است.

این مقالات توسط فریار جواهریان، آزاده شاهچراغی، ماندانا یزدان شناس، لیلا حقیقت جو، محمدرضا ریاضی، محمدحسن آقاجانی اصفهانی، نسرین مرجانی به رشته تحریر درآمده است، همچنین یادداشت هایی در زمینه گشت و گذار ایرانیان در طبیعت توسط سید محمد بهشتی، سید احمد محیط طباطبایی ، مسعود نصرتی و محمد حسن طالبیان در کتاب نمایشگاه گلگشت ایرانی نوشته شده و در اختیارعلاقه مندان قرار می گیرد.

این نمایشگاه تا ۲۶ آبان از ساعت ۹ تا ۱۷ در کاخ گلستان واقع در میدان ارگ میزبان علاقه مندان به فرهنگ و تاریخ ایرانی است.

[ad_2]

سایت منبع

It's only fair to share...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedInShare on Tumblr