کشف سفال‌های ساسانی و اشکانی در گورستان باستانی اسب ریسه گیلان

[ad_1]

براساس آخرین خبرها به نقل از روابط عمومی پژوهشگاه میراث فرهنگی و تفریحی، مجید کوهی، سرپرست کاوش در گورستان باستانی اسب ریسه با اعلام این خبر در نشست گزارش به همکار که به همت پژوهشکده باستان شناسی در محل پژوهشگاه برگزار شد، گفت: بیشتر سفال های کشف شده از دوره تاریخی احتمالا مربوط به دوره های ساسانی و اشکانی هستند.

او با اشاره به کشف یکسری سفال خاکستری رنگ بسیار شاخص، هدف از این کاوش را شناسایی توالی دوره های تاریخی در محوطه اسب ریسه اعلام کرد و گفت: یافته های سطحی نشان می دهد از دوران عصر آهن و تاریخی نیز در این محوطه آثاری وجود دارد و این در حالی است که تاکنون از دوره اسلامی آثاری به دست نیامده است.

این باستان شناس گفت: این محوطه تاریخی به دلیل وجود  گوردخمه های افقی بر صخره ها تا حدودی با سایر محوطه های تاریخی و گورستانی در استان گیلان و شمال کشور متفاوت است.

ایشان گورستان باستانی اسب ریسه را منحصر به فرد دانست و گفت:   در این گورستان، گورهای کلان سنگی منطقه طالش ایران با سبک معماری خاصی وجود دارد که به صورت چهار چینه ای با سنگ‌های بزرگ ساخته شده اند.

کوهی با ابراز تاسف از تخریب های انجام شده توسط حفاران غیر مجاز گفت: در جریان کاوش اخیر ساختار معماری در دامنه صخره ها که با استفاده از سنگ های رودخانه ملات گل ساخته شده اند، شناسایی شد.

او در ادامه با اشاره به بازکردن یک گور تاریخی در کاوش گفت: متاسفانه در این گور به رغم وجود اسکلت کامل، هیچ آثاری وجود نداشت که بتوانیم با توجه به آن، دوره تاریخی گور را شناسایی کنیم.

این باستان شناس با اشاره به وجود گورهایی به صورت پلکانی در دامنه صخره گفت: ایجاد ترانشه هایی در فضاهای اطراف این گورها نشان داد در این محل هم دیوارها و اتاق هایی وجود دارد که احتمالا با قبور مرتبط بوده اند.

او با اشاره به این نکته که نمونه این قبور در سیراف، حصیرآباد و بیشابور وجود دارند، گفت: تلاش کردیم براساس منایع مالی و امکانات داده های هرچند اندکی را از این محوطه به دست آوریم تا شاید در اینده با کاوش های گسترده و دقیق اطلاعات بیشتری به دست آید.

کوهی تنها کاوش و پژوهش میدانی در گورستان باستانی اسب ریسه گیلان را مربوط به سال ۱۳۹۳ اعلام کرد و گفت: کاوش حاضر نیز با توجه به کمبود منابع مالی بسیار اجمالی بوده و داده های بسیار اندکی از محوطه به دست آمد و امیدواریم در آینده با کاوش های وسیع تر بتوانیم اطلاعات کامل تری به دست آوریم.

به گفته این باستان شناس در کاوش سال ۹۳ بیش از ۳۰ محوطه و گورستان تاریخی در این محوطه شناسایی شد.

[ad_2]

سایت منبع

It's only fair to share...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedInShare on Tumblr