نمایشگاه تصویرهای «دعای صباح» به نمایش در می آید

[ad_1]

براساس آخرین خبرها به نقل از روابط عمومی کتابخانه و موزه ملی ملک، موقوفه آستان قدس رضوی، مجموعه‌ای از تصویرهای این نسخه جذاب خطی که به خط ام سلمه، معروف به «گلین خانم»، به شیوه رنگه‌نویسی در سال ۱۲۵۵ قمری کتابت یافته، در این نمایشگاه در آستانه دید فرهنگ‌دوستان جای گرفته است. دعای صباح، یکی از دعاهای اثرگذار و منحصربه‌فرد در زمینه حکمت و آداب مسلمانی و شیعی به شمار می‌آید که به مناسبت عید سعید غدیر با همکاری کتابخانه و موزه ملی ملک، در قالب نمایشگاهی در موزه مردم‌شناسی به نمایش درآمده است.

کتابخانه و موزه ملی ملک، نخستین موزه وقفی- خصوصی ایران و یکی از شش کتابخانه بزرگ کشور در حوزه نسخه‌های خطی به شمار می‌آید که حاج حسین آقا ملک، بازرگان و نیکوکار بزرگ به سال ۱۳۱۶ خورشیدی بر آستان قدس رضوی وقف کرده است. این گنجینه اکنون در محوطه تاریخی باغ ملی تهران به نشانی «میدان امام خمینی، سردر باغ ملی، خیابان ملل متحد» جای دارد. بیرون بردن آثار تاریخی و نسخه‌های خطی از ساختمان موقوفه به موجب تاکید واقف در وقف‌نامه ممنوع است، از این‌رو کتابخانه و موزه ملی ملک، بسته‌های نمایشگاهی از تصویر آثار تاریخی با موضوع‌های گوناگون در گستره بزرگ فرهنگ و هنر ایرانی- اسلامی فراهم آورده است و در چارچوب همکاری‌های فرهنگی با نهادها و مرکزهای فرهنگی و آموزشی و دیگر سازمان‌های خدمات‌رسانی به مردم، برای نمایش همگانی به آنجاها می‌سپارد. گسترش فرهنگ و تمدن ایرانی- اسلامی، افزایش سطح ذوق و سلیقه شهروندان جامعه و معرفی نفایس گنجینه آثار این موقوفه، هدف‌های این همکاری فرهنگی به شمار می‌آید.

نمایشگاه تصویر دعای صباح به خط ام سلمه، از نوزدهم تا پایان شهریور ۱۳۹۶ خورشیدی در موزه مردم‌شناسی (حمام تاریخی کرناسیون) دزفول به نشانی «جاده ساحلی، خیابان روبه‌روی قصر روناش» به میزبانی دوستداران فرهنگ و هنر ایرانی- اسلامی نشسته است.  

[ad_2]

سایت منبع

It's only fair to share...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedInShare on Tumblr