نقش اقتصادی زنان عشایر در ایل سنگسر بررسی شد

[ad_1]

براساس آخرین خبرها به نقل از روابط عمومی پژوهشگاه میراث فرهنگی و تفریحی، اعظم موسوی کارشناس و مجری این طرح گفت: ایل سنگسر، مهمترین و پرجمعیت‌ترین ایل در دامنه جنوبی البرز است.

او با بیان اینکه سنگسری‌ها شاخص‌ترین کوچندگان دامنه‌های البرز هستند گفت: استان‌های سمنان، تهران و مازندران در دوره ییلاقی و استان‌های سمنان، خراسان و تهران، مرکزی در دوره قشلاقی قلمرو این عشایر را تشکیل می‌دهند.

این کارشناس اظهار داشت: این عشایر طولانی‌ترین مسیر کوچ را طی می‌کنند به طوری که فاصله  دورترین نقطه  ییلاقی و قشلاقی آنان به بیش از ۱۵۰۰ کیلومتر می رسد.

 این پژوهشگر هدف از انجام این پژوهش را بررسی نقش زنان عشایر ایل سنگسری در اقتصاد خانواده اعلام  کرد .

 علیرضا حسن زاده رییس پژوهشکده مردم شناسی پژوهشگاه میراث فرهنگی و تفریحی نیز در ارتباط با این طرح پژوهشی گفت:   در دوره جدید از مطالعات پژوهشکده مردم شناسی، مطالعات عشایری مورد توجه قرار گرفته است.

او با بیان اینکه  بررسی جایگاه و نقش زنان و رابطه آنان با میراث فرهنگی و دانش بومی نیز از موضوعات دیگری است که این پژوهشکده به آن میپردازد تصریح کرد :مطالعاتی چون زنان در حفظ میراث ناملموس، روایت های زنانه از دوران دفاع مقدس و … نمونه ای  از این مطالعات است که در پژوهشکده مردم شناسی انجام شده است.

 محمد مکاری مدیر گروه مردم شناسی زیست محیطی نیز در این مورد گفت: نتایج این پژوهش با توجه به تاکیدی که بر عامل انسانی و نحوه زندگی و مدیریت زندگی عشایری دارد اطلاعات ارزشمندی را درباره زندگی عشایری و جایگاهی که زنان عشایر در ایل سنگسر و در میان عشایر دارند در اختیار محققان به منظور برنامه‌ریزی‌های اجتماعی و فرهنگی درباره زندگی زنان عشایر و مردم عشایر قرار می‌دهد .

این طرح می‌تواند به‌عنوان مطالعه ای بنیادی و جزیی از سند برنامه استراتژیک و طرح جامع توسعه پایدار در مطالعات انسان شناسی و جزیی از برنامه‌های تخصصی و کاربردی مربوط به مطالعات انسان شناسی عشایر و مردم شناختی پژوهشگاه میراث فرهنگی و تفریحی مطرح شود.

[ad_2]

سایت منبع

It's only fair to share...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedInShare on Tumblr