موزه حمام زنانه گنجعلیخان

موزه حمام زنانه گنجعلیخان در شهر کرمان واقع شده است و در دوره حاضر تغییر کاربری داده است و تبدیل به موزه مردم شناسی گردیده است.این بنا توسط ” گنجعلیخان” حاکم وقت شهر کرمان در مجموعه ای که خود بانی آن بوده است (مجموعه گنجعلیخان کرمان) در عصر صفویه شکل گرفته است، که بیانگر معماری پر عظمت دوران صفویه می باشد.

این حمام در بازار کرمان وجنوب میدان گنجعلیخان و شمال حمام مردانه گنجعلیخان می باشدکه پس از پیچ و خم های کوچه های کاهگلی که زیبا باز سازی شده است به این حمام زیبا می رسیم

این حمام زنانه نیز مانند حمام‌ سنتی مردانه گنجعلیخان دارای رختکن، گرمخانه و عناصر دیگر است.این حمام به واسطه تناسبات، ابعاد زیبا و همجواری با حمام مردانه بسیار قابل اهمیت است، به گونه‌ای که در ساخت و ساز بخش‌هایی از این بنا از ستون‌های سنگی یکپارچه استفاده شده است.

ورودی این حمام با چند پله به سمت پایین به فضای رختکن متصل می گردد .پوشش طاق و گنبدی بودن حمام که برروی ستونهای سنگی قرار گرفته است.بسیار چشم نواز می باشد.گرمخانه حمام فضایی تقریبا مستطیل شکلی دارد که بر روی چند ستون و دیواره های جانبی قرار گرفته است و کف گرمخانه با سنگ های مرغوب پوشیده شده است.

این حمام هم اکنون با مدلهایی از لباسهای عروس قوم های مختلف ایرانی مزین شده. این مدلها مجسمه هایی زنانی هستند که هدف معرفی پوشش قوم های مختلف ایرانی میباشد. هم اکنون گردشگران زیادی از این حمام دیدن می کنند این حمام با مساحت ۳۵۰ متر مربع تا دهه ۴۰ فعال بوده است و بازسازی آن از سال ۸۸آغازشد و در بهمن ۹۰ به اتمام رسید .

در مطالب آینده از دیدنی های تهران برایتان خواهیم گفت.

در انتها شما عزیزان را دعوت می کنیم با سایت ما همراه باشید تا هرچه بیشتر شما را با زیبایی های کشور عزیزمان ایران آشنا کنیم.

منیع:سیری در ایران

It's only fair to share...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedInShare on Tumblr

۶ دیدگاه برای “موزه حمام زنانه گنجعلیخان

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *