لزوم تدوین سند راهبردی توسعه تفریحی/پیوست تفریحی پروژه ها

[ad_1]

براساس آخرین خبرها به نقل از روابط عمومی اتاق بازرگانی ایران، نشست بیست و ششمین کمیسیون تفریحی، اقتصاد ورزش و اقتصاد هنر اتاق ایران در محل اتاق ایران برگزار شد. در این برنامه، احمد اصغری رئیس کمیسیون تفریحی با اشاره به اینکه توسعه صنعت تفریحی به عنوان یک بخش اقتصادی پویا و تاثیرگذار نیازمند تعامل سازنده میان قانونگذاران، مجریان و بخش خصوصی است، گفت: بخش قانون گذاری با تأمین قوانین، مقررات و بسترهای حقوقی لازم، مجریان را در مسیر برنامه ریزی و اجرای اقدامات لازم حمایت و پشتیبانی می کند تا از طریق آن بخش خصوصی بتواند با کمترین دغدغه، چرخ اقتصاد تفریحی را به تحرک درآورد.

رییس کمیسیون تفریحی، اقتصادورزش و اقتصادهنر اتاق ایران اظهار کرد: متاسفانه گزارش ها و آمارهای داخلی و خارجی و شواهد و اظهارات بخش خصوصی حاکی از آن است که بخش خصوصی تفریحی به دلیل چالش های موجود در بخش قوانین، دستورالعمل ها و فرایندهای ناکارآمد و به روز نشده، از اثر بخشی و کارآیی لازم برخوردار نیست.

اصغری تصریح کرد: خوشخبتانه کمیسیون به عنوان نماینده ای از بخش خصوصی حضور جدی در نمایشگاه های بین المللی تفریحی و صنایع وابسته مانند ITB برلین، فیتور اسپانیا، نمایشگاه تفریحی و صنایع دستی اکراین، تفریحی سلامت عمان و غیره داشته است.

ایشان عنوان کرد: تفریحی برای کشوری مانند ایران که وابستگی شدید به درآمدهای نفتی دارد، می‌تواند به عنوان راهی برای رهایی از وابستگی به درآمدهای نفتی و خروج از اقتصاد تک‌محصولی باشد.

رییس کمیسیون تفریحی، اقتصادورزش و اقتصادهنر اتاق ایران ادامه داد: هدف اقتصاد مقاومتی بازسازی و احیای اقتصاد ملی است. اقتصاد مقاومتی به کاهش وابستگی‌ها و تاکید بر مزیت‌های تولید داخل و تلاش برای خوداتکایی است.

ایشان با اشاره به اینکه برای رشد صنعت تفریحی باید زیرساخت‌های این صنعت فراهم گردد تا سرمایه‌گذاران بخش خصوصی داخلی و خارجی نسبت به این امر سوق یابند، گفت: در این میان می‌توان از تجربه کشورهای موفق در این عرصه نیز بهره برد.

ایشان خاطرنشان کرد: بر اساس سند بیست ساله چشم‌انداز ایران در افق ۱۴۰۴ باید ۲۰ میلیون گردشگر به کشور وارد شوند که برای تحقق چشم‌انداز در نظر گرفته‌شده باید از هم‌اکنون تلاش شود تا زیرساختار این امر مهم فراهم گردد.

رونق صنعت تفریحی در هر کشوی بیانگر وجود سلامت اقتصادی است

در ادامه پدرام سلطانی با اشاره به اینکه رونق صنعت تفریحی در هر کشوری بیانگر وجود امنیت، ثبات و سلامت اقتصادی و سیاسی است، گفت: بر این اساس کشورهای مختلف تلاش می‌کنند تا گردشگران خارجی بیشتری را جذب کنند تا بتوانند.

نایب رییس اتاق ایران با اشاره به اینکه صنعت تفریحی به عنوان ویترین هر کشوری تلقی می شود، تصریح کرد: کشورهای پیشرفته در حوزه تفریحی با ثبات ترین کشورها هستند و درصورتیکه مشکل کوچکی در آن کشورها بروز پیدا کنند سریعتر به موضوع خاتمه می دهند تا از این ارزش افزوده بهره مند شوند.

ایشان با تاکید بر اینکه امروزه بازاریابی در حوزه تفریحی امری جدی است و کشورهای مختلف در این زمینه تلاش زیادی می‌کنند، گفت: باید یادآور شد که متاسفانه تبلیغات صنعت تفریحی کشورمان در شبکه های بین المللی متناسب با شرایط کشورمان و دیدنی های فرهنگی، اقلیمی و طبیعی نیست.

تبلیغات بین المللی ظرفیت های تفریحی کشورمان ضعیف است

سلطانی با اشاره به اینکه گردشگران خارجی از طریق دریچه رسانه‌های خود نسبت به کشورمان و ظرفیت‌های تفریحی نگاه می‌کنند، گفت: البته خوشبختانه بعد از برجام اتفاقات مناسبی رخ داده که همین امر سبب توسعه و رونق تفریحی در کشور ما شده است اما تا نقطه مطلوب هنوز فاصله وجود دارد.

نایب رییس اتاق ایران با اشاره به اینکه در توسعه تفریحی با همکاری کشورهای همسایه اقدامات مناسبی نشده است، تصریح کرد: می توان گردشگران کشورهای همسایه را به خوبی جذب کرد و این ظرفیت در کشورمان وجود دارد.

سلطانی با اشاره به اینکه باید گفتمان واحد بین بخش خصوصی و دولتی در حوزه تفریحی به وجود بیاید، گفت: متاسفانه باید اذعان کرد صدای مطالبه‌گری بخش خصوصی در حوزه تفریحی به خوبی شنیده نمی‌شود که توجه مسئولان را می‌طلبد.

نایب رییس اتاق ایران ضمن تاکید بر اینکه رونق تفریحی داخلی نیز باید مورد توجه مسئولان باشد، تصریح کرد: توجه به مولفه های مانند بوم گردی، برگزاری استارتاپ ها و غیره می توانند زمینه رونق تفریحی داخلی در کنار تفریحی خارجی را فراهم کنند.

همچنین ایمانی خوشخو با اشاره به اینکه در کشورهای پیشرفته در عرصه صنعت تفریحی ۹۳ درصد امور در بخش خصوصی انجام می‌شود و فقط ۷ درصد توسط بخش دولتی انجام می‌گیرد، گفت: باید نگاه به صنعت تفریحی تخصصی شود و از حالت سنتی در کشورمان بیرون بیاید؛به عنوان مثال در کشور انگلستان رشته تفریحی در دپارتمان‌های بزرگ دانشگاهی وجود دارد.

رئیس انجمن علمی تفریحی کشور با اشاره به اینکه بیش از یک هزار و ۳۰۲ عضو هیات علمی دانشگاه‌ و محقق عضو انجمن تفریحی هستند، اظهار کرد: خوشبختانه با تلاش های صورت گرفته امروزه وزارت علوم تفریحی را به عنوان یک علم قبول دارد.

ایشان با اشاره به اینکه امروزه سالانه ۲ الی ۳ هزار فارغ التحصیل در حوزه تفریحی وارد بازار کار می‌شوند، ادامه داد: خوشبختانه میزان اشتغال فارغ التحصیلان این رشته نسبت به سایر رشته ها بیشتر است.

رئیس انجمن علمی تفریحی کشور خاطرنشان کرد: با توجه به آمارهای بین المللی ۳۳ درصد گردشگران دنیا، گردشگران فرهنگی هستند که امری قابل تامل بوده و متناسب با ظرفیت های تفریحی کشورمان است که باید نسبت به آن تامل جدی داشت.

 ضرورت تدوین سند راهبردی توسعه تفریحی کشور 

جعفرپور نیز در ادامه با اشاره به ضرورت تدوین سند راهبردی توسعه تفریحی کشور از سوی سازمان میراث فرهنگی و تفریحی، گفت: باید اذعان کرد که تقویت زیرساخت‌ها و تقویت هویت فرهنگی از گذر توجه به صنعت تفریحی محقق خواهد شد.

رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی با اشاره به تلاش مشترک دولت و مجلس شورای اسلامی برای توجه به صنعت تفریحی در برنامه ششم توسعه، گفت: بر این اساس در ماده ۱۰۰ قانون برنامه ششم توسعه سازمان میراث فرهنگی موظف شده سند راهبردی تفریحی که محور تمام امور برای آینده این صنعت در کشورمان است را در سال اول اجرای برنامه تدوین کنند و در این راستا اتاق ایران نیز می توانند به این سازمان کمک کنند.

این نماینده مردم در مجلس دهم تصریح کرد: امروزه برای همه پروژه‌های که در کشور در نظر گرفته می شود طبق قانون باید پیوست تفریحی در نظر گرفته شود از این رو باید مسئولان در این زمینه دقت توجه بیشتری داشته باشند تا بتوانیم صنعت تفریحی کشورمان را بیش از گذشته فعال کنیم.

پروژه ها باید پیوست تفریحی داشته باشد

همچنین جبار کوچکی‌نژاد با اشاره به سیاست‌های کلان افق ۱۴۰۴ در حوزه تفریحی، گفت: در سیاست‌های بالادستی نظام تأکید شده است که میزان گردشگر در کشور باید تا سال ۱۴۰۴ به ۲۰ میلیون نفر برسد و این مهم با وجود ظرفیت تفریحی موجود در کشور قابل تحقق است.

رییس فراکسیون میراث فرهنگی، تفریحی، صنایع دستی و مناطق آزاد مجلس با بیان اینکه تا زمانی که سند تفریحی حاضر نشده باشد، نمی‌توان شرح وظایفی برای دستگاه‌ها پیش‌بینی و به آنان ابلاغ کرد، اظهار کرد: هر پروژه‌ای در کشور باید پیوست تفریحی داشته باشد تا پروژه‌های کشور به سمت حوزه تفریحی تمایل پیدا کند.

ایشان با تأکید بر اینکه تفریحی به دنبال خود ثروت و شغل ایجاد می‌کند، تصریح کرد: بسیاری از کشورهای همسایه که حتی از کشورهای توسعه یافته هم نیستند سالانه بالغ بر ۲۰ میلیون گردشگر خارجی دارند و اقتصاد کشور خود را بر مبنای تفریحی بنا می‌کنند.

نماینده مردم رشت در مجلس شورای اسلامی در مورد اولویت‌های مهم سازمان میراث فرهنگی و تفریحی گفت: درصورتیکه مسئولان بتوانند ظرفیت قانون برنامه ششم توسعه کشور که ماده‌های ۹۸، ۹۹ و ۱۰۰ آن مربوط به حوزه تفریحی است را اجرایی کنند و آیین‌نامه‌های اجرایی آن را سریع و به درستی تنظیم کنند و همچنین برای قانون بودجه، آینده و حتی وزارت تفریحی نیز کمک کنند، می‌توان یک تحول اساسی در حوزه تفریحی شاهد بود.

[ad_2]

سایت منبع

It's only fair to share...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedInShare on Tumblr