طرح زیرساخت تفریحی تنگه واشی تهیه شد

[ad_1]

به گزارش خبرنگار مهر ، علی رفیعی معاون تفریحی اداره کل میراث فرهنگی استان تهران در نشست آینده پژوهی بازاریابی و اقتصاد تفریحی که به مناسبت هفته پژوهش عصر روز گذشته در فرهنگسرای امام برگزار شد گفت: آیین نامه ایجاد و اصلاح تاسیسات تفریحی به تصویب هیات دولت رسیده ولی برخی از مصداق ها مانند پانسیون و اقامتگاه از آن حذف شده بود. بعد که ابلاغ شد گفتند که باید این دو تا را هم اضافه می کردند بنابراین کسانی که قبلا مجوز داشتند دچار مشکل می شدند .

ایشان در این جلسه و در پاسخ به یکی از دانشجویان که درباره زیرساختهای تفریحی تنگه واشی انتقاد کرد نیز گفت: طرح زیرساخت تفریحی تنگه واشی تهیه شده است. ما حریم آثار تاریخی تنگه را می خواهیم ثبت کنیم. شورای تفریحی در تنگه برگزار شد مصوبات خوبی نیز داشت تا درصورتیکه تابستان سال آینده تور تفریحی به آنجا می رود حداقل دارای زیر ساخت باشد. آنجا دچار معضل زیست محیطی شده است معضل فرهنگی نیز برای روستا ایجاد شده است.  قرار بود طرح جامعی توسط یک شرکت خصوصی تهیه شود اما چون باید از منابع محلی استفاده می شد معضلات قانونی داشت و آن طرح مصوب نشد. در نظر داریم طرح جامع تفریحی برای سال آینده داشته باشیم. شاید از ورود گردشگر زیاد به آن منطقه جلوگیری شود. 

ایشان گفت: فعالیت عمده دانشجویان تفریحی می تواند براساس قوانین و مقررات در حوزه دفاتر خدمات مسافرتی تهران و یا هتل و هتل آپارتمان باشد. اقامتگاههای بوم گردی نیز روز به روز در حال گسترش است در دنیا اقتصاد تفریحی حول یک محور خاص  حرکت می کند اما در ایران صرفا در حوزه اقامت است. در کشورهای دیگر اقامتگاههای بومی در جایی بوجود می آیند که آن اقامتگاه قصد دارد تا از یک گونه حیوانی و یا جانوری حمایت کند اما هنوز این اقدام در ایران جا نیفتاده است و یا خانواده ها یکی از اتاق های اضافه منزل خود را اجاره می دهند. اینها مدل هایی از کسب و کار و اقتصاد تفریحی است. 

رفیعی گفت: در بخش تفریحی سلامت متاسفانه این رشته تفریحی همیشه دلال محور بوده است شاید قوانینی که تدوین شده به این موضوع کمک کند اما چون دستگاههای مختلفی در آن دخیل هستند همیشه مشکلات زیادی در این صنعت وجود داشته است با این وجود به واسطه پتانسیل هایی که دارد همیشه رو به رشد است. چون ایران از لحاظ تجهیزات پزشکی بسیار به روز است. موضوع دومی که مغفول مانده است تندرستی است. برخی از افراد به اسم ماساژ و اسپا آن را می شناسند. آلمانی ها اتاق نمک در غارهای نمکی درست می کنند چون تنفس در چنین اتاق هایی برای یبماری های ریوی بسیار مناسب است. ما بزرگترین معدن نمک را در ایران داریم غارهای نمکی زیادی نیز در سمنان وجود دارد که بلااستفاده هستند درحالی که می تواند درآمدزایی داشته باشد. 

معاون تفریحی تهران گفت: برخی از افراد مدیریت و برنامه ریزی برای کسب و کاری که می خواهند راه اندازی کنند ندارند، به همین دلیل شکست می خورند و یا نمی دانند که کجا باید برنامه ریزی کنند.

ایشان گفت: دوستان درصورتیکه راهنمای تفریحی شوند بیشتر از مدیران آژانسها درآمد کسب خواهند کرد. روزی ۱۵۰ هزار تومان دستمزد راهنمایان است. می توان بایک دوره ۶ ماهه کارت راهنمایی را نیز گرفت. پیش روی کسانی که راهنمای تفریحی می شوند یک دنیای جدید قرار دارد. بخش های دیگری نیز برای کار در حوزه تفریحی هست که سرمایه لازم دارد مانند سفره خانه های سنتی.

رفیعی به دانشجویان تفریحی پیشنهاد کرد که از علم روز دنیا با خبر شوند و ببینند که کشورهای دیگر چه کارهایی در حوزه تفریحی انجام می دهند همچنین باید بررسی کرد که کشورهای دیگر چه کارهایی انجام می دهند مثلا چرا سنگاپور در حوزه زیبایی از ایران جلو زده است و جراحی زیبایی را با نصف قیمت و با کیفیت ایران انجام می دهد. 

[ad_2]

سایت منبع

It's only fair to share...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedInShare on Tumblr