رونمایی از داشبورد تفریحی/ مشوق‌های یکسان تفریحی ایران وفرانسه

[ad_1]

براساس آخرین خبرها به نقل از روابط عمومی اتاق بازرگانی ایران، بیست و پنجمین جلسه کمیسیون تفریحی، اقتصاد ورزش و اقتصاد هنر اتاق ایران با حضور هیات رییسه، نایب رییس اتاق ایران، معاون سازمان تفریحی کشور، کارشناسان و فعالان تفریحی عصر روز گذشته برگزار شد.

در این برنامه احمد اصغری رئیس کمیسیون تفریحی اتاق ایران با اشاره به اینکه توسعه صنعت تفریحی به عنوان یک بخش اقتصادی پویا و تاثیرگذار نیازمند تعامل سازنده میان قانونگذاران، مجریان و بخش خصوصی است، گفت: بخش قانونگذاری با تأمین قوانین، مقررات و بسترهای حقوقی لازم، مجریان را در مسیر برنامه ریزی و اجرای اقدامات لازم حمایت و پشتیبانی میکنند تا از طریق آن بخش خصوصی بتواند با کمترین دغدغه، چرخ اقتصاد تفریحی را به تحرک درآورد.

رییس کمیسیون تفریحی، اقتصاد هنر و اقتصاد ورزش اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران اظهار کرد: متاسفانه گزارش‌های و آمارهای داخلی و خارجی و شواهد و اظهارات بخش خصوصی حاکی از آن است که بخش خصوصی تفریحی به دلیل چالشهای موجود در بخش قوانین، دستورالعمل‌ها و فرایندهای ناکارآمد و به روز نشده، از اثر بخشی و کارآیی لازم برخوردار نیستند.

ایشان با اشاره به خلاصه ای از اهم اقدامات کمیسیون تفریحی، اقتصاد ورزش و اقتصاد هنر اتاق ایران طی ۲ سال گذشته، ادامه داد: برگزاری ۹ نشست تخصصی مانند ارائه راهکارهای توسعه تفریحی ورزشی دانشگاههای کشور، توسعه تفریحی، ضرورت اقتصاد مقاومتی، چالشهای فراروی صنایع دستی، راهکارها و فرصتها، نشست بازاریابی در تفریحی ورزشی، توسعه تفریحی پایدار و توانمندی اقتصادی جوامع محلی، بررسی نقش و عملکرد استارتاپ های تفریحی، تجاری سازی در ورزش و غیره از جمله اقدامات انجام شده در بخش های مختلف فعالیت کمیسیون بوده است.

اصغری تصریح کرد: خوشخبتانه کمیسیون به عنوان نماینده ای از بخش خصوصی حضور جدی در نمایشگاههای بین المللی تفریحی و صنایع وابسته مانند ITB برلین، فیتور اسپانیا، نمایشگاه تفریحی و صنایع دستی اکراین، تفریحی سلامت عمان و غیره داشته است.

رییس کمیسیون تفریحی اتاق ایران با اشاره به اینکه تفریحی برای کشوری مانند ایران که وابستگی شدید به درآمدهای نفتی دارد، می‌تواند به عنوان راهی برای رهایی از وابستگی به درآمدهای نفتی و خروج از اقتصاد تک‌محصولی باشد، اظهار کرد: هدف اقتصاد مقاومتی بازسازی و احیای اقتصاد ملی است. اقتصاد مقاومتی به کاهش وابستگی‌ها و تاکید روی مزیت‌های تولید داخل و تلاش برای خوداتکایی است.

ایشان با اشاره به اینکه برای رشد صنعت تفریحی باید زیرساخت‌های این صنعت فراهم گردد تا سرمایه‌گذاران بخش خصوصی داخلی و خارجی نسبت به این امر سوق یابند، گفت: در این میان می‌توان از تجربه کشورهای موفق در این عرصه نیز بهره برد.

اصغری خاطرنشان کرد: بر اساس سند بیست ساله چشم‌انداز ایران در افق ۱۴۰۴ باید ۲۰ میلیون تفریحی به کشورمان وارد شوند که برای تحقق چشم‌انداز در نظر گرفته‌شده باید از هم‌اکنون تلاش شود تا زیرساختار این امر مهم فراهم شود.

ضرورت جبران عقب ماندگی صنعت تفریحی در چشم انداز توسعه کشور

در ادامه حسین سلاح‌ورزی با اشاره به اینکه امروزه اکثر کشورهای دنیا به دنبال خلق ارزش افزوده از طریق توجه به بخش های مختلف از جمله صنعت تفریحی هستند، گفت: این در حالیست که متاسفانه هم اکنون از برنامه مشخص شده در چشم انداز صنعت تفریحی کشورمان عقب هستیم.

نایب‌رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران با بیان اینکه بر اساس چشم انداز کشور باید در سال ۱۴۰۴ به جذب بیست میلیون گردشگر دست یابیم، اظهار کرد: درصورتیکه قرار بود طبق برنامه حرکت کنیم هم اکنون باید حدود ۱۳ میلیون گردشگر را پذیرش می کردیم در حالی که این رقم درحال حاضر حدود ۶ میلیون گردشگر است.

ایشان با اشاره به اینکه باید نگاه ویژه به صنعت تفریحی کشور صورت بگیرد، گفت: تفریحی دارای بخش های مختلفی است که در صورت توجه به آنها می توان شاهد شکوفایی اقتصادی بود؛ به عنوان مثال فضای کسب و کار صنعت تفریحی کشورمان به دلیل وجود مقررات دست و پاگیر با مشکل مواجه است در صورتی که می توانست به رونق اقتصادی کمک کند.

سلاح ورزی با بیان اینکه باید صدور مجوزهای فعالیت در حوزه تفریحی را تسهیل کینم، تصریح کرد: بر این اساس می توان از پنجره واحد بهره مناسبی گرفت.

نایب‌رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران با اشاره به اینکه آموزش افراد برای فعالیت در صنعت تفریحی نیز اهمیت زیادی دارد، ادامه داد: هم اکنون برای تربیت نیروی ماهر با نقطه مطلوب فاصله زیادی داریم.

ایشان با اشاره به اینکه حدود ۱۵۰ اتاق مشترک با کشورهای مختلف در اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران وجود دارد، گفت: این مهم ظرفیت مناسبی برای کمک به صنعت تفریحی است.

سلاح ورزی با اشاره به اینکه تاسیس دفاتر بازاریابی برای جذب گردشگر اهمیت زیادی دارد که می توان برای تحقق این مهم از ظرفیت اتاق ایران بهره برد، تصریح کرد: کمیته مشترک تفریحی اتاق ایران و سازمان میراث ‌فرهنگی، صنایع ‌دستی و تفریحی به دلیل تغییرات مدیریتی نتوانسته به طور شایسته فعالیت کند لذا امیدواریم با مدیریت جدید سازمان مذکور، خلاء گذشته برطرف و بتوان به صنعت تفریحی کشور کمک کنیم.

بزودی از داشبورد تفریحی کشور رونمایی خواهد شد

همچنین محمد محب ‌خدایی با اشاره به اینکه برای فعالیت در صنعت تفریحی نیاز به برنامه ریزی دقیق وجود دارد، گفت: خوشبختانه کشورمان دارای ظرفیت های تاریخی و طبیعی بسیاری است اما رویدادی برای افزایش جذب گردشگر در کشور وجود ندارد.

معاون تفریحی سازمان میراث ‌فرهنگی، صنایع ‌دستی و تفریحی با بیان اینکه بر اساس ارزیابی های صورت گرفته مشوق هایی که در کشورمان برای صنعت تفریحی ارائه می شود در کشورهایی مانند چین، آمریکا، فرانسه، مالزی، ترکیه و ژاپن نیز ارائه می شود، گفت: اما متاسفانه قمیت تمام شده در صنعت تفریحی کشورمان خیلی زیاد است.

ایشان با اشاره به اینکه اصل صدور مجوزهای مربوط به حوزه تفریحی در دست سازمان نیست، ادامه داد:  بر این اساس بخش خصوصی باید تغییر نگرش دهد چون سازمان نمی تواند برای کوچکترین اقدامات قانون تبیین کند؛ از این رو باید با هماهنگی و برنامه ریزی مشکلات را از سر راه برداشت.

محب خدایی با اشاره به اینکه مبانی برنامه ریزی بخش دولتی و خصوصی در حوزه تفریحی یکسان نیست، گفت: باید تلاش کرد که این مبانی را به همدیگر نزدیک کرد تا بتوان عرصه مذکور را شتاب بخشید.

معاون تفریحی کشور با بیان اینکه صنعت تفریحی مولد، شتاب دهنده و کاتالیزگر بخش های مختلف است، تصریح کرد: صنعت تفریحی می تواند به عنوان مکمل صنایع دیگر سبب تجاری سازی ظرفیت ها شود.

ایشان با اشاره به اینکه هنوز برخی باور ندارند که برنامه ریزی صنعت تفریحی با سایر بخش های دیگر متفاوت است، تصریح کرد: بر این اساس باید از همه ظرفیت های کشور بهره برد؛ به عنوان مثال به موضوعاتی مانند بوم گردی و غیره توجه بیشتری شود.

محب خدایی با اشاره به اینکه به زودی از داشبورد تفریحی کشور رونمایی خواهد شد، گفت: خوشبختانه در این میان سایت تقویم تفریحی کشور نیز راه اندازی شده است.

معاون تفریحی کشور ضمن اشاره به اینکه بخش خصوصی باید تولید فکر در عرصه تفریحی کند و در این میان به سازمان کمک کند که این مهم به قانون تبدیل و اجرایی شود، اظهار کرد: بر این اساس اتاق ایران می تواند به عنوان بزرگترین پارلمان بخش خصوصی نقش کلیدی ایفا کند.

ایشان تصریح کرد: در دیدار با تعدادی از هتلداران و هلدینگ های زیرمجموعه‌شان متوجه شدم که ۵۰ درصد ظرفیت هتل ها خالی است و همین امر سبب شده قیمت ها افزایش یابد؛ این مهم در حالیست که هلدینگ های مربوط به جذب گردشگر نیز اقدامی برای افزایش جذی نمی کردند چون قیمت هتل ها بالا بود؛ این مهم نشان دهنده عدم برنامه ریزی و هماهنگی بین بخش های مختلف است.

محب خدایی با اشاره به اینکه باید به بخش های مختلف صنعت تفریحی مانند تفریحی ورزشی، مذهبی، طبیعی، سلامت، نمایشگاهی و غیره نیز توجه شود، تصریح کرد: با توجه به همسویی که هم اکنون در کشور برای ارتقاء جایگاه تفریحی بوجود آمده، ضرورت دارد با همکاری بخش های مختلف به سرعت بخشیدن این راه کمک کنیم.

همچنین واگذاری امور به استانها و تمرکز زدایی از پایتخت، تسهیل صدور مجوزهای تفریحی، اصلاح قوانین و مقررات صنعت تفریحی، نبود زیرساخت لازم در روستاهای هدف تفریحی، معرفی دیدنی های تفریحی کشورمان در رسانه‌های بین‌المللی، ساماندهی تشکل های مرتبط با تفریحی و غیره از جمله دغدغه های فعالان بخش خصوصی بود که در بیست و پنجمین جلسه کمیسیون تفریحی، اقتصادورزش و اقتصادهنر اتاق ایران مطرح شد.

[ad_2]

سایت منبع

It's only fair to share...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedInShare on Tumblr