دیدنی های همدان

[ad_1]

همدان یکی از استان های بسیار زیبای کشور عزیزمان ایران است . استان همدان دارای دیدنی های تفریحی زیاد و پذیرای همه نوع سلیقه ای است. همدان پایتخت تاریخ و تمدن ایران است. این استان از شمال با استان های زنجان و قزوین ، از جنوب با لرستان ، از شرق با استان مرکزی و از غرب با استان های کردستان و کرمانشاه همسایه است. همدان انواع دیدنی های مذهبی ، طبیعی و تاریخی را دارد و مردم را با هر نوع سلیقه و ذائقه ای به خود جذب می کند. مرکز استان شهر همدان می باشد که در زمان حکومت مادها بر ایران بنا شده است و در آن زمان به هگمتانه معروف بوده و پایتخت ایران به شمار می رفت. در ادامه مطلب به معرفی دیدنی های تفریحی شهر همدان می پردازیم.

62766429934858313050

دیدنی های تفریحی همدان

غار علیصدر

غار علیصدر طولانی ترین غار آبی جهان و یکی از مهم ترین انگیزه های سفر به شهر همدان و یکی از مهم ترین دیدنی های تفریحی ایران است. این غار در ارتفاعات ساری قیه و نزدیک به روستای علیصدر شهرستان کبودر آهنگ قرار گرفته است. ارتفاع غار علیصدر از سطح دریا ۲۱۰۰ متر است و محوطه ی غار دارای دالان های پیچ در پیچ و دهلیزهای متعدد است. برای بازدید از این غار باید از قایق استفاده کرد . دمای داخل غار ثابت و همواره ۲۰ درجه سانتی گراد است. ساعت بازدید از غار از ۸ صبح الی ۱۷ می باشد.

a6ab8a02-a3c8-48fa-9e07-bcadfd30a4ec

گنج نامه

این مجموعه ی تفریحی ، توریستی و ورزشی در میدان گنج نامه و در ۵ کیلومتری غرب شهر همدان و کوه های الوند قرار دارد. آب و هوای مطبوع کوهستانی و چشم انداز زیبای دشت میشان بر جذابیت آن افزوده است. این مجموعه شامل چندین دیدنی ی تفریحی است . سنگ نوشته های گنج نامه و آبشار گنج نامه از جمله جذابیت های دیگر آن است. شما می توانید تله‌کابین گنج‌نامه ، پیست اسکی تاریک‌دره ، تله‌ سیژ و تله‌اسکی ، ورزش تعادل هوایی در ضلع غربی مجتمع گنج‌نامه ، پیاده‌روی بر روی پل معلق ۲۰۰ متری، تیرول یا پرواز فردی بر روی کابلی به طول ۵۲۰ متر و بسیاری تفریحات دیگر را نیز در این مجتمع تفریحی تفریحی تجربه کنید.

a3856346-6842-4a2a-b52e-855e365e9b8c

دریاچه و سد اکباتان

دریاچه ی اکباتان در ۱۱ کیلومتری شرق همدان قرار گرفته است. این دریاچه ی زیبا به دلیل دارا بودن فضای سبز و امکانات تفریحی وگردشگری مسافران بسیاری را به سوی خود جذب نموده است. از جمله تفریحاتی که در این دریاچه وجود دارد ورزش های آبی همانند قایقرانی و اسکی روی آب است. همچنین برای آسایش و رفاه مسافران و گردشگران ، امکاناتی چون رستوران و مهمانسرا در این منطقه ی تفریحی ساخته شده است.

f752c3a8-b474-4211-ad12-8dc7b40a1b45

آرامگاه بابا طاهر عریان

باباطاهر عریان شاعر ایرانی و دو بیتی سرای اواخر قرن چهارم و اواسط قرن پنجم است . آرامگاه باباطاهر در میدانی به همین نام و در شمال شهر همدان قرار دارد. کاشی کاری های معرق و تزئینات بسیار ظریفی در داخل آرامگاه به کار رفته است . اشعار بابا طاهر به لهجه ی ملایری که لهجه ای از زبان لری است ، سروده شده اند. ۲۴ دوبیتی که بر روی ۲۴ قطعه سنگ زیبا حک شده ، در قسمت پایین و اطراف محوطه ی داخلی مزار نصب گردیده است. ساعت بازدید از آرامگاه همه روزه از ۹ صبح تا ۸ شب می باشد. در کنار این آرامگاه ، موزه ی صنایع دستی استان همدان نیز قرار دارد که می توانید از آن هم بازدید کنید.

16340c9e-a15f-40e4-a855-d999ac44b812

آرامگاه ابوعلی سینا

آرامگاه ابو علی سینا در شهر همدان و در میدانی به همین نام قرار دارد. در حقیقت این مکان تفریحی برای اقشار مختلف نظیر فلاسفه و پزشکان بسیار ارزشمند است.. این میدان بیضوی شکل و دارای درختان چنار کهنسال و آب نماهایی الهام گرفته از باغ های ایرانی است. بنای آرامگاه ابوعلی سینا از روی طرح و نقشه ی قدیمی ترین بنای تاریخ دار اسلامی یعنی برج قابوس بن وشمگیر واقع در گنبد کابووس ، ساخته شده است. در قسمت جنوبی آرامگاه یک موزه قرار گرفته است که محل نگهداری سکه ، سفال و اشیای کشف شده مربوط به دوران قبل از میلاد مسیح است . در بخش شمالی آرامگاه از کتاب ها و نسخه های خطی آثار ابوعلی سینا نگهداری می شود.

906f30a8-f9a9-41f8-9744-34f4e2d31af1

تپه هگمتانه

هگمتانه شهری کهن که در زمان حکومت مادها ، پایتخت ایران بوده است. این شهر به همراه آتن و رم در ایتالیا از معدود شهرهای باستانی جهان است که همچنان زنده مانده است. این شهر مطابق با اسناد تاریخی ساخته ی دیاکو است و طبق گفته ی هردوت دارای هفت دیوار بوده است که هر کدام از دیوارها به رنگ یکی از سیاره ها بوده اند. طبق کاووش های باستان شناسی محل کاخ های باشکوه ، تپه ی هگمتانه بوده است. در این شهر شبکه ی منظم و پیشرفته ی آب رسانی وجود داشته است.

تپه-هگمتانه-3

دشت میشان

دشت زیبای میشان در دامنه های الوند قرار گرفته است که یکی از مهم ترین دیدنی های تفریحی همدان است. برای رسیدن به این دشت نیاز به یک کوه پیمایی نیمه سنگین داریم. قبل از رسیدن به مسیر کوه پیمایی از جاده ی زیبایی که درون دره ی عباس آباد قرار گرفته است عبور می نماییم. در انتهای این جاده و درست قبل از مسیر کوه پیمایی به کتیبه های باستانی گنج نامه می رسیم که متعلق به دوران هخامنشیان بوده است. مسیری که برای رسیدن به دشت میشان می پیماییم همان راه کاروان رویی بوده که در زمان هخامنشیان وجود داشته است.

36870

گنبد علویان

این بنا نمونه ای بی نظیر از معماری دوره ی اسلامی است. در چهار باغ علویان در نزدیکی میدان امامزاده عبدا.. در شهر همدان قرار گرفته است. این گنبد از سمت شمال در خیابانی که میدان عین القضات را به میدان امامزاده عبدا.. متصل می کند قرار گرفته است. گنبد علویان یکی از شاهکارهای معماری و گچ بری بعد از اسلام در همدان است.

9ccb4be6-b6ad-4798-a8b5-3efec3eb1f70

امامزاده حسین

در ابتدای شهر همدان و در ابتدای خیابان شهدا قرار دارد. یکی از آثار ممتاز معماری شهر همدان است که گنبد آجری زیبایی دارد. امامزاده حسین ، از نوادگان امام حسن مجتبی یا امام حسن عسکری است. مطابق با شواهد موجود بنای این امامزاده حداقل مربوط به دوران صفویه است. البته در طول زمان در این بنا تغییراتی ایجاد شده است.

f4421003-8c6f-4501-8780-5101fc117f05

بازار سنتی همدان

این بازار تاریخی در محدوده ی خیابان های باباطاهر ،اکباتان و شهدا قرار دارد و عمده ی بناهای آن مربوط به دوره ی قاجاریه است. بازار سنتی همدان مسقف است در بخش هایی از آن پوشش گنبدی شکل وجود دارد. به دلیل وجود اصناف مختلف در این بازار ، دارای معماری ویژه ای است.

d08aa156-33b5-4b84-9e77-f06f75b4e87c

برج قربان

برج قربان یکی از آثار تاریخی مربوط به قرن هفتم و هشتم هجری است. این بنا مدفن حسن بن عطار حافظ ابوالعلا همدانی و امرای سلجوقی است. علت نامگذاری این برج این است که در جریان شورش افغان ها در دوره ی صفویه ، این محل سنگرگاه فردی به نام قربان بوده است.

028c9cbb-cd35-4679-98da-b4921f86db1d

حمام  قلعه همدان

یک حمام سنتی در همدان است که در یکی از محله های قدیمی و اصیل همدان به نام محله ی قاشق تراشان یا محله قلعه قرار در خیابان شریعتی قرار دارد. حمام قلعه مربوط به دوره ی قاجار است و مساختی برابر با ۱۵۰۰ متر مربع دارد.

39ee990b-6974-413b-be65-671cce4dbd04

موزه تاریخ طبیعی همدان

موزه ی تاریخ طبیعی همدان در انتهای خیابان چهار باغ همدان قرار گرفته است. این موزه که در داخل دانشکده ی کشاورزی قرار دارد مجموعه ای کم نظیر از انواع گونه های حیوانی ، گیاهی و طبیعی مربوط به اقلیم ایران و جهان را بوجود آورده است. همچنین در این موزه نمونه های زنده ، سنگواره و تاکسی درمی شده از گونه های مختلف جانداران نگهداری می شود.

12222

امتیاز شما

[Total: 1 Average: 5][ad_2]

سایت منبع

It's only fair to share...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedInShare on Tumblr