حفظ منظر فرهنگی باغ جهانی عباس آباد با تجمع آب در دریاچه

[ad_1]

براساس آخرین خبرها به نقل از روابط عمومی معاونت میراث فرهنگی؛ با توجه به خشک شدن آب دریاچه باغ عباس آباد و از بین رفتن منظر فرهنگی این باغ ثبت شده در فهرست میراث جهانی، شرکت آب منطقه ای استان مازندران به عنوان متولی آب دریاچه عباس آباد اقدام به آبگیری دریاچه کرد.

«صاحب دَهِشت» مدیر پایگاه جهانی باغ تاریخی عباس آباد بهشهر با اعلام این خبر گفت: با توجه به کاهش بارندگی در 6 ماه نخست سال و همچنین جلوگیری از ورود آب از دو چشمه بالادست دریاچه از سوی شرکت آب و منطقه ای جهت مصارف کشاورزی، آب دریاچه باغ جهانی عباس به طور کامل خشک شده بود که هم اکنون با آبگیری دوباره، شاهد تجمع آب دریاچه هستیم.

تصویر باغ عباس آباد پس از خشکسالی

ایشان گفت: درحال حاضر یکی از اهداف ما حفظ منظر دریاچه و باغ جهانی عباس آباد است. چراکه یکی از شاخص های ارزشمند در ثبت جهانی باغ عباس آباد در یونسکو منظر آب و دریاچه بود.

با این وجود آنطور که دهدشت می گوید، امسال به دلیل کاهش بارندگی و خشکسالی سال سختی را دریاچه های استان مازندران پشت سر گذاشتند به طوری که نه تنها آب دریاچه باغ جهانی عباس آباد خشک شد که سه دریاچه دیگر نیز دچار خشکسالی شدند.

دهدشت اما به مرمت سازه میانی دریاچه باغ جهانی عباس آباد اشاره کرد و گفت: زمانی که دریاچه خشک شد با مذاکراتی که با مسئولان آب و منطقه ای استان مازندران به عنوان متولی آب دریاچه داشتیم که با توجه به طولانی شدن آب دریاچه اقدام مرمتی و حفاظتی سازه میانی دریاچه عباس آباد را آغاز کردیم که در اواسط فعالیت های مرمتی شرکت آب و منطقه ای شروع به آبگیری دریاچه کرد.  هم اکنون با آبگیری دریاچه، سطح آب به یک متر افزایش پیدا کرده است.

[ad_2]

سایت منبع

It's only fair to share...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedInShare on Tumblr