تعلل در ثبت جهانی بادگیرها/کشورها در صدد مصادره سازه‌های ایرانی

[ad_1]

براساس خبرهای موجود، محمدرضا تابش امروز در جلسه ای با مسئولان میراث فرهنگی استان یزد با اشاره به سابقه کهن یزد در ساخت سازه‌هایی منطبق بر اقلیم یزد اظهار داشت: ساخت بادگیر، قنات و بسیاری از سازه‌های دیگر نشان از درایت و تدبیر مردم یزد در همه دوره‌ها دارد.

ایشان از بادگیر به عنوان یک میراث تاریخی یاد کرد و بیان داشت: بادگیر و قنات دو ابتکار و اختراع هوشمندانه ایرانیان و نشانه ای از تفکر و معماری شاخص مناطق کویری همچون یزد است به نحوی که یزد به شهر بادگیرها شهرت یافته است.

تابش تاکید کرد: در حالی که منظر بسیاری از شهرهای کویری کشورمان به ویژه استان یزد با بادگیر تزئین و شناخته می شود، نباید اجازه دهیم این عنصر تاریخی و هویتی ایرانی به نام کشورهای دیگر مصادره شود.

ایشان با انتقاد از تعلل و برخی سیاسی کاری ها در زمینه ثبت جهانی فناوری بادگیر گفت: با توجه به ثبت جهانی شهر تاریخی یزد و تعدد بادگیرهای شاخص در بناهای تاریخی، از این ظرفیت برای اجماع و حمایت بین المللی ثبت جهانی بادگیر به نام ایران و جلوگیری از هر گونه تعرض به ارزش های تاریخی و فرهنگی و ملی استفاده شود.

نماینده مردم اردکان در مجلس در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به ثبت جهانی بافت تاریخی یزد عنوان کرد: با ارتقای جایگاه استان، باید در همه زمینه ها به ویژه در عرصه میراث فرهنگی، جهانی بیاندیشیم و عمل کنیم.

ایشان تاکید کرد: این اتفاق مهم تنها محدود به شهر یزد نیست و باید از این ظرفیت برای رونق تفریحی در کل استان یزد بهره برد.

نماینده مردم اردکان همچنین به برخی نیازهای حوزه میراث فرهنگی استان و شهرستان اردکان اشاره کرد و خواستار حل درون استانی این موضوعات شد و آمادگی خود را برای پیگیری موضوعات در سطح ملی را اعلام کرد.

[ad_2]

سایت منبع

It's only fair to share...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedInShare on Tumblr