تدوین قانون جامع حمایت از تفریحی در دستورکار دولت است

[ad_1]

براساس آخرین خبرها به نقل از مرکز روابط عمومی واطلاع رسانی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و تفریحی، علی‌اصغر مونسان معاون رئیس‌جمهوری و رئیس سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و تفریحی امروز پنجشنبه ۲۰ مهر ۹۶ در نشست هم‌اندیشی فعالان بخش تفریحی استان فارس که در هتل همای شهر شیراز برگزار شد، گفت: «تلاش می‌کنیم این جلسات هم‌فکری را در همه استان‌ها داشته باشیم تا نظرات بخش تفریحی را در تصمیم گیری‌ها و برنامه‌های آتی مد نظر قرار دهیم. مدیران‌کل ما در استان‌ها نیز وظیفه دارند این جلسات را با بخش خصوصی و تشکل‌ها داشته باشند.»

او ادامه داد: «امروز همه ما اهمیت بخش تفریحی را می‌دانیم این صنعت امروز به صنعت سوم دنیا تبدیل شده است و در برخی از کشورها نیز صنعت اول محسوب می‌شود. امیدواریم در کشور ما نیز صنعت تفریحی جایگاه خود را کسب کند. با وجود اینکه صحبت‌های زیادی در مورد اهمیت بخش تفریحی در کشور می‌شود، اما هنوز باور عمیقی درخصوص اهمیت و جایگاه بخش تفریحی و اشتغال‌زا و درآمدزا بودن این صنعت در کشور ایجاد نشده است.»

در مراحل اولیه تفریحی هستیم

رئیس سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و تفریحی تصریح کرد: «شاید این موضوع به این دلیل است که ما در مراحل اولیه تفریحی هستیم و اعداد ناچیزی در این حوزه وجود دارد. متأسفانه آمارها نشان می‌دهد که ما با وجود داشته‌ها و ظرفیت‌های بسیار زیاد، توفیقی در حوزه تفریحی نداشته‌ایم و به همین دلیل حوزه تفریحی جدی گرفته نشده است. درصورتیکه می‌خواهیم این صنعت جایگاه خود را داشته باشد باید تفریحی در تولید ناخالص داخلی کشور نقش‌آفرینی کند.»

او ادامه داد: «با این نقش‌آفرینی، مسئولان درمی‌یابند که تفریحی قابلیت‌های بسیار زیادی دارد و به‌دنبال آن موانع و مشکلات مرتفع می‌شود.»

رئیس‌جمهوری نظر مثبتی در مورد صنعت تفریحی دارد

مونسان با بیان این‌که دستیابی به جایگاه واقعی تفریحی امکان‌پذیر است، گفت: «باید با همکاری هم این دوره تحول‌زا را در دولت دوازدهم طی کنیم. روزی که رئیس‌جمهوری در مورد مسئولیت در این سازمان با من صحبت کرد، حرف‌های رئیس‌جمهوری نشان می‌داد که نظر مثبتی در مورد صنعت تفریحی دارد. ما می‌توانیم با استفاده از این رویکرد و توجه ریاست‌جمهوری درهای بسته را باز کنیم و سرعت پیشرفت تفریحی را بالا ببریم.»

او با اشاره به بازدیدهای امروز خود از سایت‌ها و محوطه‌های تاریخی استان فارس گفت: «این بازدیدها متأسفانه برای ما دلگیرکننده بود چراکه با وجود این تعداد ظرفیت و آثار تاریخی چندهزارساله شاهد حضور گردشگران زیادی در این محوطه‌های تاریخی نبودیم و این نشان می‌دهد ما در تفریحی در پله اول هستیم. این یک واقعیت است، اما نباید فراموش کنیم که مسیر برای حرکت روبه‌جلو  در صنعت تفریحی باز است و باید از فرصت‌ها و ظرفیت‌ها استفاده کنیم. با ابتکار و خلاقیت، ایرادات و موانع قابل حل است و در این مسیر نباید به بودجه دولتی اکتفا کنیم. چرا که امروز دولت با مشکل بودجه مواجهه است.»

معاون رئیس‌جمهوری اضافه کرد: «امروز چاره‌ای جز این نیست که بخش‌های اقتصادی را به دوش مردم بگذاریم و سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و تفریحی بیشترین قرابت و نزدیکی را در این موضوع دارد. چراکه تمام کار در حوزه میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و تفریحی از سوی بخش خصوصی انجام می‌شود.»

تعریف اهداف ملی و استراتژیک در حوزه تفریحی

او ادامه داد: «ما هنوز در کشور مسیرها و لوپ‌های تفریحی و بسته‌های تفریحی نداریم و تورهای ورودی به‌صورت سلیقه‌ای توسط راهنمایان تورها هدایت می‌شوند. همچنین ما ظرفیت‌های مختلف استان‌های کشور را معرفی نکرده‌ایم. باید تلاش کنیم تا با تعریف اهداف ملی و استراتژیک در حوزه تفریحی بر روی موضوعات متمرکز شویم.»

مونسان گفت: «در شهرهای تاریخی دنیا شهرداری‌ها و ارگان‌های شهری مسئولیت بسیاری زیادی بر دوش دارند. شیراز هم یک شهر تاریخی است و با توجه به وجود شعرایی همچون حافظ و سعدی و آثار تاریخی همچون تخت‌جمشید و پاسارگاد معرفی می‌شود. دستگاه‌های درون استانی باید همکاری و مشارکت لازم را برای توسعه تفریحی در استان‌ها و به‌ویژه در شهر شیراز داشته باشند. تمام شهر باید خواهان توسعه تفریحی در شهر شیراز باشند.»

تدوین قانون جامع حمایت از تفریحی در دستور کار است

رئیس سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و تفریحی گفت: «ما با تمام توان برای رفع موانع تلاش می‌کنیم. تدوین قانون جامع حمایت از تفریحی در دستور کار است و از فعالان این صنعت می‌خواهیم که درصورتیکه نظر و پیشنهادی دارند پیش از بسته شدن این قانون نظرات خود را اعلام کنند. خوشبختانه با مجلس شورای اسلامی ارتباط خوبی داریم و امیدواریم این ارتباط سازنده ادامه داشته باشد.»

او در ادامه گفت: «در مورد فرایندهای طولانی سرمایه‌گذاری در حوزه تفریحی که یکی از دغدغه‌های فعالان این بخش است بازنگری‌هایی صورت می‌گیرد. اما بخش اعظم این فرایند طولانی مربوط به اخذ استعلام از سایر دستگاه‌هاست که ما تلاش می‌کنیم در جلسات مختف با مسئولان دستگاه‌ها این موضوعات را مطرح و پیگیری کنیم.»

مونسان در بخش دیگری از صحبت‌های خود با تأکید بر حضور و مشارکت شهرداری شیراز در رونق و توسعه تفریحی این شهر گفت: «شهرداری شیراز نباید از تأسیسات تفریحی عوارض دریافت کند. این موضوعات شهری باید در شورای شهر و با تقاضای فعالان این بخش رفع شود. شهرداری‌ها باید برای توسعه تفریحی تلاش کنند.»

او همچنین با اشاره به ارائه تسهیلات به پروژه‌های تفریحی گفت: «مدیران استان‌های باید نسبت به معرفی پروژه‌های نیمه‌کاره برای دریافت تسهیلات اقدام کنند. ما برای اعطای تسهیلات به پروژه‌های تفریحی از طریق صندوق توسعه ملی مشکلی نداریم و در حال حاضر چهار بانک عامل موظف به همکاری و ارائه تسهیلات به پروژه‌های تفریحی هستند.»

او در مورد تغییر زمان تعطیلات نیز گفت: «این موضوع در دوره‌های مختلف مطرح شده است و ما تلاش می‌کنیم در آینده نزدیک نتیجه مشخصی را در مورد اجرایی شدن یا نشدن این طرح به‌دست آوریم.»

رئیس سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و تفریحی با اشاره به موضوع ایجاد کمیسیون مستقل تفریحی در مجلس شورای اسلامی گفت: «کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی علاقه‌مند به افزوده شدن بخش تفریحی به این کمیسیون است، البته این موضوع در دست بررسی است و در صورت صلاحدید اجرایی می‌شود.»

مدیران میراث‌فرهنگی باید در میدان باشند

مونسان ادامه داد: «مدیران ما در استان‌ها باید مدیران ایستاده در میدان باشند و با دستگاه‌های عمومی شهر هماهنگی و تعامل داشته باشند، استان‌ها بزرگ‌ترین مزیت کشور هستند که می‌توانند رونق و رشد تفریحی را تحقق ببخشند، شهرداری‌ها و شوراهای شهر باید بدانند برای رونق شهر به تفریحی توجه و تأکید داشته باشند.»

او با اشاره به درخواست فعالان تفریحی در مورد اخذ مجوز و فرآیند طولانی آن گفت: «تفویض اختیارات قابل واگذاری به استان‌ها در معاونت توسعه مدیریت و معاونت حقوقی سازمان میراث‌فرهنگی در دست بررسی است تا فعالان بخش خصوصی در حوزه دریافت مجوز  مسیر هموارتری داشته باشند.»

معاون رئیس‌جمهوری همچنین در مورد بافت تاریخی شهر شیراز و لزوم حفظ این بافت تاریخی گفت: «سازمان میراث‌فرهنگی اعمال قانونی مورد نیاز را برای حفظ این بافت تاریخی باارزش دارد، اما شهرداری و شورای شهر شیراز باید توان و ظرفیت خود را در این حوزه به کار ببندند.»

او با بیان این‌که موضوع آموزش نیروی انسانی متخصص باید مورد توجه قرار گیرد گفت: «آموزش و نظارت دو موضوع مهم است که باید در اولویت قرار گیرد، تقویم تفریحی کشور در دست تهیه است چرا که ما باید زمان برگزای دقیق رویدادها و جشنواره‌های کشور را مشخص کنیم تا براساس آن امکان حضور تورهای ورودی را فراهم کنیم.»

معاون رئیس‌جمهوری با بیان اینکه باید از روش‌ها و فناوری‌های نوین برای معرفی ظرفیت‌ها و پتانسیل‌های کشور استفاده کنیم گفت: «۱۲ پروژه در حوزه IT برای سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و تفریحی در دست تهیه است.»

رئیس سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و تفریحی گفت: «متأسفانه در اطلاع‌رسانی و تبلیغات ضعیف عمل شده است، استان‌ها باید با احصای ظرفیت‌ها و معرفی آن‌ها در سایت سازمان ورودی گردشگران به مناطق خود را افزایش دهند.»

او تأکید کرد: «تمام استان‌ها باید تورهای چندروزه تفریحی برای مناطق تاریخی و فرهنگی خود تعریف کنند و از این ظرفیت‌ها برای رشد و رونق تفریحی و توسعه پایدار شهرها و استان‌های خود بهره‌برداری کنند.»

[ad_2]

سایت منبع

It's only fair to share...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedInShare on Tumblr