تالاب صورتی چابهار

تالاب لیپار یا تالاب صورتی، در مسیر جاده ساحلی چابهار به گواتر و در ساحل دریای عمان و در بین یک تنگه و دره قرار دارد که به کوه مشرف است.

اوج زیبایی جزر و مد قرمز چابهار هم که جزو دیدنی های سواحل جنوبی استان سیستان و بلوچستان است، در تالاب صورتی دیده می شود. برای پیدا کردن دلیل رنگ صورتی این تالاب باید به چابهار سفر کرد. ابتدا از نزدیک دید و درنهایت علاوه بر حرف های محلی ها، به جواب محقق ها نیز توجه کرد.

این تالاب توسط پیشنهاد شخصیِ یکی از بومیان و از اهالی روستای دمبدف به نام آقای دادکریم شیخ زاده احداث شده است. کمک اهالی و حمایت وزارت نیرو در سال 1362 و در اختیار گذاشتن دستگاه های کشاورزی، کمک بزرگی به این کار کرده است.

با توجه به بارندگی خوبی که در تالاب بود، مدت بسیار زیادی منطقه را سرسبز کرده بود و پرندگان مهاجر و غیربومی زیادی به این تالاب جلب شده اند. بررسی هایی که در این مدت در مورد آبزیان و موجودات زنده این منطقه انجام شده است، حضور بیش از 93 گونه پلانکتون گیاهی، 31 گونه پلانکتون جانوری، 64 گونه نرم تنان، 85 گونه ماهی، 24 گونه سخت پوست، 14 گونه مایوبنتوز و 46 گونه مختلف از جلبک ها در این تالاب شناسایی شده اند. تالابی که هم زیبا است، هم بکر است و هم باعث بهتر شدن اوضاع زندگی این گونه های جانوری و گیاهی شده است.

It's only fair to share...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedInShare on Tumblr

One thought on “تالاب صورتی چابهار

  1. دم آقای دادکریم گرم که پیشنهاد ساختش رو داده … وقتی جاذبه طبیعی یجا نباشه ، باید اونجا رو ساخت تا جاذب باشه واسه گردشگرا …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *