بازدید ارزیاب یونسکو از تخت‌جمشید و کاخ ساسان سروستان

[ad_1]

به‌گزارش خبرگزاری مهر به‌نقل از روابط‌عمومی پایگاه جهانی تخت‌جمشید، میرااسعد سیف کارشناس و ارزیاب یونسکو از کارگاه‌های مرمت، موزه تخت‌جمشید، کارگاه گنجینه و کاوش آبراهه‌های تخت‌جمشید بازدید کرد.

در این بازدید محمدحسن طالبیان معاون میراث‌فرهنگی سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و تفریحی، مصیب امیری مدیرکل میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و تفریحی، مسعود رضایی‌منفرد مدیر پایگاه میراث جهانی تخت‌جمشید، پروفسور کالیری سرپرست تیم باستان‌شناسی ایتالیایی در کاوش تل آجری و علیرضا عسگری چاوردی سرپرست تیم کاوش هیئت ایرانی در تل آجری نیز حضور داشتند.

ارزیاب یونسکو همچنین از سالن دستاوردهای پایگاه میراث جهانی تخت‌جمشید و کتابخانه تخصصی بازدید و با پرسنل این مجموعه دیدار داشت.

طالبیان بازدید کارشناسان یونسکو را درخصوص اقدامات صورت‌گرفته در مجموعه‌های تاریخی و میراث جهانی همچون تخت‌جمشید، از آن جهت حائز اهمیت خواند که می‌توان اذعان داشت متخصصان، پژوهشگران و نیروی کار ایرانی نیز به نوبه خود صاحب فن و دانش کار است و می‌تواند در تقابل علم و تکنیک با دیگر سایت‌های جهانی همکاری داشته باشد.

معاون میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و تفریحی همچنین به طور جداگانه بازدید میدانی از سایر کارگاه‌های مرمت و کاوش‌های اخیر آبراهه‌های زیرزمینی تخت‌جمشید به‌عمل آورد و مواردی را برای هر چه بهتر شدن نتایج کارهای در دست اقدام، یادآور شد.

این تیم کارشناسی با سفر به سروستان بازدیدهای کارشناسی و فنی خود از کاخ ساسان سروستان داشت و در جریان اقدامات علمی و عملیاتی انجام شده در این کاخ تاریخی قرار گرفت.

کاخ ساسان سروستان در مسیر روستای نظرآباد شهرستان سروستان واقع شده که به شماره ۲۳ در شهریور ۱۳۱۰ در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است. این بنای عظیم گنبدها، ایوان‌ها، اتاق‌ها و دهلیزهای متعددی دارد.

[ad_2]

سایت منبع

It's only fair to share...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedInShare on Tumblr