بازار تاریخی و کلیسا ملهذان خوی مرمت شد

[ad_1]

براساس آخرین خبرها به نقل از روابط عمومی‌سازمان میراث فرهنگی، مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و تفریحی استان آذربایجان غربی با اعلام این خبر گفت: طی سه سال اخیر و با همکاری مسئولان شهری و مشارکت کسبه بازار تاریخی خوی بخشی‌هایی از این بازار که دچار آسیب جدی شده بود مرمت شد. 

جلیل جباری با اشاره به هزینه کرد ۳ میلیارد ریالی برای مرمت این بازار در سالجاری و تعطیلی برخی از راسته‌های این بازار به دلیل تسریع در روند عملیات مرمت گفت: طی سه ماه گذشته راسته خرازی این بازار تاریخی، با ۱۸چشمه طاق و تویزه مطابق با ساختار تاریخی و هندسی و با استفاده از آجر خطایی مرمت شد.

ایشان اجرای غیراصولی خطوط انتقال گاز و برق و مشکلات انتقال آب‌های سطحی را از جمله  تهدیدهای نیازمند ساماندهی این مجموعه تاریخی برشمرد و اظهار داشت: خوشبختانه و با مشارکت اصناف و کسبه بازار انتقال آب‌های سطحی به خارج از این مجموعه طی ماه گذشته نیز به پایان رسید. تحکیم پی‌ها به منظور جلوگیری از نشست‌های موضعی، برچینی و مرمت پایه‌ها و طاق تویزه‌های فرسوده و رانش یافته  و اجرای آنها مطابق با ساختار اصلی از جمله اقدامات صورت گرفته در این مجموعه تاریخی محسوب می‌شود.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و تفریحی استان آذربایجان غربی با تاکید بر مشارکت  و همراهی خوب کسبه بازار گفت: طی سالیان پیشین متاسفانه تعداد ۱۰ پایه از سوی کسبه به منظور گسترش ابعاد محل کار تراش داده شده بود که با رایزنی‌های صورت گرفته تمامی‌این پایه‌ها به حالت اولیه بازگردانده شد.

ایشان آوار برداری و سبک سازی پشت بام، تثبیت و مرمت طاق و گنبد، لایه‌بندی و عایق‌کاری، مرمت موضعی دیوارها، اجرای کانال دفع رطوبت، بلوکاژ و کف سازی و… در داخل  کلیسای تاریخی ملهذان متعلق به دوره صفویه را از دیگر اقدامات مرمتی در شهر خوی اعلام کرد.

مجموعه بازار خوی مربوط به دوران صفویه  به علت قرار گرفتن در مسیر جاده ابریشم و مرکز تجاری و محل عمده صادرات آن دوره آذربایجان بوده است. این بازار از نظر معماری و از دیدگاه کارشناسان یکی از زیباترین بازارهای تاریخی ایران به شمار می‌رود. وجود چهار کاروانسرای قدیمی‌خان، میرهاشم، کیشمیشچیلر و بویاقچیلار از دیگر دیدنی‌های این مجموعه به شمار می‌رود.

[ad_2]

سایت منبع

It's only fair to share...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedInShare on Tumblr